Samarbetsparter

Samarbetsparter

Projektet är ett gemensamt projekt mellan Föreningen Sambruk och imCode Partner AB. Därutöver medverkar ett antal personer och organisationer i olika roller. De viktigaste finns listade nedan.


Organisationer
Alingsås kommun
​Arvika kommun
Håbo kommun
Högskolan i Skövde
Lunds kommun
Mariestads kommun
Stockholms Innvoationsgymnasiun
Uppsala universitet
Ådalsskolan, Kramfors

Personer

Styrgrupp
Sambruk, Claes-Olof Olsson, claes-olof.olsson@sambruk.se
imCode, Hillar Loor, projektledare, hillar@imcode.com
Ådalsskolan Kramfors, Peyman Vahedi, peyman.vahedi@kramfors.se
Göran Westerlund, IT-chef, Alingsås kommun, goran.westerlund@alingsas.se

Projekt/Arbetsgrupp
Stockholm, Innovationsgymnasiet, Kista, Patrick Vestberg, patrick.westberg@stockholm.se
Arvika, Niklas Nord, IKT-samordnare niklas.nord@arvika.se
Lund, Gijs Koppers, gijs.koppers@lund.se
Daniel Bartnik, teknisk projektledare, daniel@imcode.com

Referensgrupp
Håbo kommun, Björn Tideman, Skolkontoret, Bjorn.tideman@habo.se
Peter Dacke, projektledare för Sambruks projekt Öppna verksamhetssystem – skola /administrativ chef skolan, Bromma stadsdelsförvaltning
Mats Östling, konsult, tidigare it-strateg SKL / Sthlm Stad, mats.himself@gmail.com
Owen Eriksson, forskare, Uppsala Universitet, owen.eriksson@im.uu.se
Björn Lundell, forskare, Högskolan i Skövde, bjorn.lundell@his.se
Johanna Karlén, Lunds kommun, johanna.karlen@lund.se
​Anders Pihl, IT, Sigrid Rudebecksgymnasiet, agp@rudebecks.se

Övriga
Sambruk, Lotta Ruderfors, projektkoordinator, lotta.ruderfors@sambruk.se